علت فیلترینگ چت روم ها چیست

قوانین چت روم

با عرض سلام  و ادب خدمت دوستان و کاربران محترم سایت موضوع این پست بسیار اهمیت دارد لطفا تا آخر بخوانید.

شاید مساله اصلی و مهم برای مدیران چت روم این باشد که علت اصلی فیلترینگ چت روم ها چیست این موضوع چند علت اساسی دارد

1. طبق قانون هر سایتی که در سایت ساماندهی ثبت نشده باشه بعد از گذشت مدتی که آمار سایت به چیزی حدود صد هزار بازدید در روز برسد بدون هیچ قید و شرطی سایت فیلتر می شود. این موضوع برای همه چت روم ها و سایت ها عمومیت داشته و شما اگر سایتی دارید که این تعداد بازدید دارد باید حتما ثبت شود.

2. ثبت نام سایت چت روم فعال و اکتیو در سایت ساماندهی اجباری است در این مورد هیچ گونه پیش شرطی قرار داده نشده است.

3. سایت چت روم باید همیشه ناظر فعال داشته باشد اگر زمانی ناظران کارگروه تعییین مصادیق مجرمانه رایانه ای به سایت شما بیایند و متوجه شوند ناظری در سایت وجود ندارد سایت فیلتر خواهد شد.

4. سیستم ثبت نام کاربران باید به گونه ای باشد که شماره همراه و یا ایمیل کاربران ثبت و تایید شود و هر کاربر فقط بتواند با هر شماره و یا ایمیل یک اکانت کاربری داشته باشد.

5. استفاده از مصادیق دارای محتوای مجرمانه از جمله تگها، اسامی ، عناوین ، تبلیغات و همچنین روش های نامناسب توسط دست اندرکاران تارنما برای افزایش بازدید و جذب کاربران به اتاق‌های گفت‌وگو ممنوع است و در صورت مشاهده بدون تذکر اصل سایت مورد پالایش (فیلتر) قرار خواهد گرفت.

دلایل عمده موارد فوق می باشد.

6. این مورد عمومیت نداره ولی واسه مدیرانی که از تگ ها ی بی مورد و تبلیغات پاپ ها زیاد استفاده می کنند دوتا اصل مهمه یکی گوگل فیلترتون می کنه  و از سمت دیگر در تبلیغات پاپ آپ <<عنوان سایت سازنده پاپ آپ در ذیل صفحه پاپ آپ ذیل آن ها اعلام گردد.>>(خودم معنیشیو نفهمیدم ولی کلا کپیش کردم! بند مربوط به این قانون نیز در ادامه مطلب بررسی خواهد شد.)

اما اگر با رعایت کردن موارد فوق بازهم  سایت چت روم شما فیلتر شده است در نظر داشته باشید در ادامه مطلب با استناد به سایت های معتبر در حال بررسی و یافتن علت این موضوع می باشیم لذا ادامه مطلب را از دست ندهید.

شاید در فیلترینگ چت روم شما خطای انسانی و یا سیستمی رخ داده است لذا از طریق سیستم درخواست رفع فیلتر اقدام به رفع فیلتر نمایید.

آیا سایت‌های چت روم می‌توانند بدون ثبت تارنمای خود فعالیت کنند؟

خیر، در اجرای مواد ۳۲ و ۳۳ قانون جرایم رایانه ای و تصمیمات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در خصوص ساماندهی اتاقهای گفتگوی مجازی(chatroom) و جلوگیری از انتشار محتوای مجرمانه آنلاین کلیه تارنماهای مذکور موظفند از ابتدای اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ نسبت به ثبت تارنمای خود در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ایرانی (samandehi.ir) اقدام و کلیه ضوابط و شرایط را در اتاق‌های گفتگوی خود اعمال نمایند. بدیهی است با کلیه چت روم هایی که فاقد شرایط قانونی باشند برخورد لازم صورت خواهد پذیرفت.

ضوابط و مقرراتی که چت روم‌ها باید رعایت کنند:

استفاده از هرگونه کلمات و عبارات غیراخلاقی، تصاویر و صورتک‌های مجرمانه و انتشار محتوای مجرمانه در فضاهای اتاق‌های گفت‌وگوی مجازی ممنوع بوده و باید از طریق فیلتر کلمات کلیدی نیز بطور خودکار از استفاده از اینگونه کلمات جلوگیری شود.

به گزارش ایسنا، در اجرای مواد ۳۲ و ۳۳ قانون جرایم رایانه‌ای و تصمیمات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در خصوص ساماندهی اتاقهای گفت‌وگوی مجازی (chatroom) و جلوگیری از انتشار محتوای مجرمانه آنلاین، کلیه تارنماهای مذکور موظف شدند از ابتدای اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳، نسبت به ثبت تارنمای خود در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ایرانی (samandehi.ir) اقدام و کلیه ضوابط و شرایط مشروحه ذیل را در اتاق های گفتگوی خود اعمال کنند.

بر اساس اطلاعات سایت کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، در تمامی اتاق‌های گفت‌وگو ثبت نام و احراز هویت باید کامل اجباری باشد و تنها اعضایی که شرح ذیل توسط مدیر احراز هویت شده اند قادر به فعالیت هستند:

الف) احراز هویت از طریق ارسال ایمیل و یا پیامک بوده و فعالسازی آن توسط مدیر تارنما انجام می شود، به نحوی که توسط یک ایمیل و یا یک شماره تلفن مشخص، تنها یک کاربر منحصر بفرد امکان ثبت نام داشته باشد.
ب) ثبت نام کاربران مشروط به ارائه مشخصات در قالب یک فرم کامل اطلاعاتی است و صحت شماره تلفن از طریق ارسال کد فعال سازی تائید و راستی آزمایی شود.
ج) تمامی اطلاعات ثبت شده توسط کابران باید به صورت کاملاً امن توسط مدیر ذخیره شده و مسئولیت هرگونه سوءاستفاده از آن به عهده مدیر سایت است.
د) از ثبت نام ، با نام های کاربری مجرمانه جلوگیری بعمل آید.
هـ) ورود هرگونــه فعالیت کاربران بدون احــراز هویت و ثبت نام تحت عنــوان مهمان و یا عناوین دیگر ممنوع می باشد.

مدیران تارنماهای اتاق‌های گفت‌وگوی مجازی مکلف به رعایت مقررات ذیل هستند:

الف) ناظر و مدیر فعال در کلیه ساعات فعالیت سایت حضور داشته و کاربران مختلف را حذف کند، همچنین استفاده از هرگونه کلمات و عبارات غیراخلاقی، تصاویر و صورتک های مجرمانه و انتشار محتوای مجرمانه در فضاهای اتاق‌های گفت‌وگوی مجازی ممنوع شده و از طریق فیلتر کلمات کلیدی نیز بطور خودکار از استفاده از اینگونه کلمات جلوگیری بعمل آید.
ب) استفاده از مصادیق دارای محتوای مجرمانه از جمله تگها، اسامی ، عناوین ، تبلیغات و همچنین روش های نامناسب توسط دست اندرکاران تارنما برای افزایش بازدید و جذب کاربران به اتاق‌های گفت‌وگو ممنوع است و در صورت مشاهده بدون تذکر اصل سایت مورد پالایش قرار خواهد گرفت.
ج) چنانچه ناظران و رصد کنندگان کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در بازدید های سرزده از اتاق‌های گفت‌وگو و با انتشار محتوای مجرمانه مواجه شوند مراتب را متذکر خواهند شد و در صورت تکرار تذکرات علاوه بر فیلتر سایت ، علیه مدیر اعلام جرم خواهد شد.

منبع: سایت خبری ایسنا

کلمه جرم که چندین بار در مقاله به رنگ قرمز در آمده است به چه معناست؟

هر فعل یاترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد، جرم محسوب می‌شود. بنابراین اولین چیزی که باید به آن توجه کرد، این است که جرم بی شک تنها، انجام کار نیست. در برخی مواقع عدم انجام کار نیز جرم است.

معنی جمله زیر چیست؟

ارائه ‎ دهندگان خدمات دسترسی موظفند داده ‎ های ترافیک را حداقل تا شش‌ماه پس از ایجاد حفظ نمایند و اطلاعات کاربران را حداقل تا شش‌ماه پس از خاتمه اشتراک نگهداری کنند.

تبصره۱ـ داده ترافیک، هرگونه داده ‎ ای است که سامانه ‎ های رایانه ‎ ای در زنجیره ارتباطات رایانه ‎ ای و مخابراتی تولید می‌کنند تا امکان ردیابی آنها از مبدأ تا مقصد وجود داشته باشد. این داده ‎ ها شامل اطلاعاتی از قبیل مبدأ، مسیر، تاریخ، زمان، مدت و حجم ارتباط و نوع خدمات مربوطه می ‎ شود.

منبع:  سایت پلیس سایبری

معنیش اینه اگه یه روزی چت روم ساختی و یه سری اطلاعات مثل آی پی و شماره و ایمیل از کاربران داشتی حق نداری یه دفعه چت رومو تعطیل کنی باید تا شش ماه بعد از تعطیلی چت روم همه اطلاعات ذخیره کنی اگه خدایی نکرده اومدند بهت گفتند اطلاعاتت کجاست بهشون ندادی مجرمی.

موضوع ماده 21 قانون جرايم رایانه ای ه ) 8)

بکارگیری و وارد کردن کلمات کلیدی (tag) نامرتبط با محتوای سایت یا سوء استفاده از نرم افزارهایی نظیرپاپ آپ که منجر به بازکردن اجباری صفحات غیرمرتبط با درخواست بازدید کننده شده و درنتیجه موجب اتلاف وقت و هزینه بازدیدکنندگان و افزایش متقلبانه رتبه سایت و کسب درآمد و امتیاز برای مالک سایت می گردد (ماده 741 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی (جرایم رایانه ای) و مصوبه هشتاد و هشتمین جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه )

منبع: سایت کارگروه تعییین مصادیق محتوا مجرمانه

برسی قوانین مربوط به چت روم ادامه دارد و این پست به روز رسانی خواهد شد.

*اگر این مقاله را تا پایان خوانده اید و شما یک مدیر چت روم می باشید از این پست سایت نیز دیدن فرمایید*

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments