سیاه چاله چیست؟

سیاه چالهبه نام خدا

منظور از سیاه چاله در این مقاله سیاه چاله برای مبارزه با حملات اتوماتیک و ربات های مخرب و بد در سطح وب و نت می باشد شما به عنوان یک مدیر سایت یا چت روم روزانه با حملات ربات ها ی اتوماتیک زیادی مواجه خواهید شد که هرکدام از این حملات اتوماتیک اهداف مختلف برنامه نویس خود را دنبال می کنند . یکی از بهترین شیوه ها برای مبارزه با حملات اتوماتیک مخرب استفاده از سیاه چاله می باشد!

 

 

سیاه چاله چیست؟

شما به عنوان وب مستر یک سایت اگر نتوانید حملات اتوماتیک مخرب را کنترل نمایید به دلیل سایت خود را در معرض خطر قرار داده اید یک اینگونه حملات برای یافتن ضعف و یا باگ برنامه نویسی سایت شما می باشد و دومین دلیل مصرف ترافیک سایت شما می باشد و بسیاری از سئو سایت به علت پایین بودن سرعت سایت از بین خواهد رفت.

روش سیاه چاله به این طریق عمل می کند شما با استفاده از یک صفحه و یا یک پورت(در سطح سرور) یک دام برای حملات ایجاد می کنید یعنی هرکس به آی پی مهاجمی اگر به این صفحه و یا پورت مراجعه کرد بلاک خواهد شد و به دام شما افتاده است این صفحه عملا هیچ مطلب و یا کارایی خاصی ندارد.

روش کلی به این صورت است لینک صفحه ی مورد نظر را در گوشه سایت (هر جایی که مهم نباشد) به صورت نوفالو (nofollow) قرار دهید و در فایل robots.txt به ربات ها اجازه دسترسی به این صفحه را ندهید هر آی پی مهاجمی که به این صفحه مراجعه نمود یک ربات بد می باشد بنابراین با ورود به این صفحه به دام شما افتاده است و شما میتوانید آی پی مهاجم را بلاک نمایید.

از این روش میتوان برای مبارزه با پورت اسکن نیز استفاده کرد بدین صورت که یک پورت بدون استفاده را دام قرار دهید که پورت اسکنر به محض کانت به پورت مورد نظر بلاک شود.

در آینده روش مبارزه با پورت اسکن و ربات های مخرب با استفاده از کد ها و دستور های مورد نظر به صورت دو پست جداگانه به شما عزیزان آموزش داده خواهد شد.

 

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments